afagh-logo
نازل تاندیش ها نسوزهایی هستند که در کف تاندیش قرار گرفته و وظیفه هدایت جریان مذاب از تاندیش به قالب ریخته گری را بر عهده دارند. همچنین در کنترل.....

نازل تاندیش

نازل تاندیش های سرامیک صنعت آفاق در ابعاد و اشکال مختلف بسته به نوع مصرف عرضه می گردد

PropertiesZirconia InsertBody
Apparent Porosity (%)74
Bulk Density (Gr/Cm³)5.42.8
Chemical Analysis (%)ZrO2    96.5

Mgo     3.21

Al2O75

C        2.5

مقدمه ای در مورد زیرکونیا

زیرکونیا یا دی­ اکسید زیرکونیوم_ ZrO2 _ مهم­ترین و پایدارترین اکسید زیرکونیوم است. زیرکونیای خالص یک پودر سفید رنگ با نقطه ذوب 2710 درجه­ سانتی­گراد است و در طبیعت به صورت فازهای کریستالی مونوکلینیک، تتراگونال و کیوبیک یافت می شود که در سه محدوده دمایی متفاوت پایدار هستند. سیستم کریستالی مونوکلینیک در دمای پایین‌تر از 950 درجه سانتیگراد دارای پایداری می باشند. در محدوده دمایی 2370-1200 درجه سانتیگراد ساختار زیرکونیا از سیستم مونوکلینیک به فاز تتراگونال تغییر شکل می دهد.

تغییر حالت از فاز تتراگونال به مونوکلینیک به میزان %۴ افزایش حجم را به همراه دارد. در نهایت با افزایش دما، در دمای بالاتر از 2370 درجه سانتیگراد زیرکونیا به سیستم کیوبیک و ساختار فلوریت تبدیل می‌شود. هنگام سرد کردن این ماده، ساختار تتراگونال در دمای 970 درجه سانتیگراد به ساختار مونوکلینیک تبدیل می‌شود و بالعکس با گرم کردن آن، ساختار مونوکلینیک در دمای 1150 درجه سانتیگراد مجدداً به ساختار تتراگونال تبدیل می شود. این تغییر حجم در طی فرایند سردکردن منجر به ایجاد تنش درونی، ایجاد ترک، و در نهایت شکست ساختار ماده می شود. برای رفع این نقیصه، از افزودنی‌هایی نظیر ایتریا و یا سایر اکسیدها استفاده می‌شود. عملکرد این افزودنی ها به گونه ای است که با پر کردن فضاهای خالی موجب پایدارشدن فاز تتراگونال می شود.

زیرکونیای تثبیت شده به دلیل داشتن نقطه ذوب بالا و خواص شیمیایی عالی آن به عنوان یک ماده نسوز مناسب حائز اهمیت می باشد. وجود ذرات زیرکونیای تثبیت نشده در نسوزهایی مانند آلومینا موجب افزایش مقاومت در برابر سایش و مقاومت نسبت به شوک حرارتی می شود؛ لذا این ویژگی ها کاربرد آن را در تولید قطعاتی همچون اسلاید گیت ها (تجهیزات فرآیند ریخته گری مداوم فولاد)، نازل ها و افشانک های خروج مذاب (در پاتیل های میانی و سیستم های کشویی پاتیل ها) ممکن می سازد.

نازل تاندیش

نازل تاندیش ها نسوزهایی هستند که در کف تاندیش قرار گرفته و وظیفه هدایت جریان مذاب از تاندیش به قالب ریخته گری را بر عهده دارند و همچنین در کنترل دبی خروجی مذاب، جلوگیری از افت دمای مذاب و حفظ ترکیبات فولاد نیز نقش مهمی ایفا می کنند. با توجه به مدت زمان فرآیند ریخته گری، انواع مختلفی از نازل تاندیش ها در کارخانجات ذوب فولاد مورد مصرف قرار می گیرند. اشکال مختلف نازل تاندیش ها تابعی از طرح های متنوع ریخته گری مورد استفاده در صنایع ذوب فولاد می باشد. عمده نازل تاندیش های تولید شده در شرکت صنعت سرامیک آفاق به صورت بدنه آلومینا_گرافیتی با مغزی زیرکونیایی 96 درصد می باشد.

ویژگی ها

  • مقاومت بالا نسبت به شوک حرارتی
  • عدم واکنش شیمیایی در مواجهه با مواد مذاب
  • استحکام فشاری بالا
  • سختی و مقاومت بالا نسبت به سایش

شرکت صنعت سرامیک آفاق تولید کننده انواع نازل تاندیش های مورد استفاده در صنایع فولاد، ذوب و ریخته گری

ارتباط با ما

گالری دانش بنیان آفاق
خدمات و مشاوره دانش بنیان آفاق
محصولات دانش بنیان آفاق
تماس با دانش بنیان آفاق
مثال: 09121234567
البرز، کرج، چهار راه مصباح، به سمت میدان استاندارد، ساختمان آرش، پلاک 532 (طبقه 3 - واحد 8)
go-google-map
2024 © تمام حقوق به دانش بنیان آفاق تعلق دارد.